moenter.jpg

Penge til gode?

Hvis du har penge til gode pga. aflysninger, så kan du enten vælge at bruge dem på et nyt hold eller få dem udbetalt.

Hvis du gerne vil bruge dem på et nyt hold, skal du gøre følgende:
1) Tilmelde dig holdet via Familieskolens hjemmeside og vælge at betale via netbank
2) Svare på den automatisk tilsendte mail med fakturaen og bed om at få dit tilgodehavende fratrukket i prisen
3) Så trækker vi dit tilgodehavende fra i prisen og sender dig 2 nye fakturaer - en på selv tilgodehavendet og en på restancen, som du bedes betale.

Du skal være opmærksom på, at hvis du har betalt med Dankort eller MobilePay, så vil tilgodehavender typisk være blevet tilbageført automatisk til dit kort. Hvis du derimod har betalt via netbank, tilbageføres pengene ikke automatisk, da vi ikke har adgang til dine bankoplysninger.

Hvis du gerne vil have pengene udbetalt, bedes du sende en mail til Familieskolen med dit navn, eventuelt holdnummer, samt dine bankoplysninger (registrerings- og kontonummer). Så vil vores bogholder oprette en overførelse af pengene til dig. Tilgodehavender under 100 kr. udbetales ikke, men de kan selvfølgelig bruges til at betale for et andet hold.

Du skal være opmærksom på at tilgodehavender skal være brugt eller udbetalt senest 3 år efter aflysningen, jvf. Bekendtgørelse af lov om forældelse af fordringer (forældelsesloven) §3, Hvis du ikke har brugt et tilgodehavende indenfor 3 år, vil beløbet tilfalde Familieskolen.

Hvis du er i tvivl om, hvorvidt du har penge til gode, så er du altid velkommen til at kontakte Familiskolen enten på telefon 45 80 67 00 eller på mail her.

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen til LOFnet

Log ind med din mail, så modtager du en engangskode.
Hvis du mod forventning ikke modtager engangskoden,
skal du kontakte lof@lof.dk