Babysvømning 5-7 mdr.
Babysvømning 5-7 mdr.
Familieskolens apa-hold
Babysvømning er til dig, der gerne vil bruge vandelementet til at stimulere dit barns udvikling og skabe vandglæde
Vand byder på mange dejlige oplevelser, og det er en vidunderlig måde at bevæge kroppen og stimulere sanserne på.
Til babysvømning lægger du grundstenene til, at dit barn kan føle sig tryg i vand. Samtidig giver du også dit barn nogle helt unikke muligheder for at sanse, udvikle og opleve både sig selv og dig i en situation, der adskiller sig fra jeres vante hverdagsrutiner.
På Familieskolens apa-hold er der plads til alle, og vi lægger vægt på, at det skal være rart for både baby og forælder at være til babysvømning.
Babysvømning er en aktivitet for dig og dit barn. Derfor er det også jeres kontakt og relation, der er omdrejningspunktet hver eneste gang, vi mødes i svømmehallen.
Til babysvømning kommer I til at lave forskellige lege og øvelser. Det handler ikke om, at I skal udføre dem alle til perfektion, men derimod om at vi øver os sammen. Hvis du mærker, at der er en øvelse, som din baby ikke vil være med til, er det også helt ok at lade være.
Babyer udvikler sig helt naturligt i takt med, at de udforsker verdenen omkring dem. Du kan derfor se babysvømning som et godt supplement og som en mulighed for at hjælpe dit barn til at blive tryg i vand allerede fra en tidlig alder. Udover vandglæde, kan babysvømning også:
• understøtte dit barns motoriske udvikling
• træne vestibulærsansen og følesansen
• styrke barnets evne til at bearbejde sanseindtryk
PRAKTISK
Med henblik på at minimere risikoen for fækalieudslip er DGI-Byens regler mht. børnenes badetøj således:
Godkendte blebadebukser er obligatoriske for børn op til 3 år eller indtil de er renlige.
Godkendte blebadebukser er Happy Nappy-modellen eller lign. Det er vigtigt, at de er tætsiddende omkring lårene og rundt om maven.
Blebadebuks skal bæres sammen med en badeble såsom ’Little Swimmers’.
Badebleer, som fx. "Little Swimmers" er ikke godkendt alene.
Ved brug af egne blebadebukser, så skal de overholde reglerne og fremvises og godkendes i billetsalg.
Godkendte blebadebukser kan købes i billetsalget.
Der er puslefaciliteter og mikrobølgeovn i både herre- og dameomklædningsrum.
ALDERSINDDELINGEN ER VEJLEDENDE
Børn er forskellige og udvikler sig i forskellige tempi, så aldersinddelingen skal kun forstås som vejledende. Hvis dit barn fx er forsigtigt anlagt eller virker utryg ved vand, er det en god idé at tænke lidt nedad i fht. aldersrammen. Hvis barnet derimod er motorisk langt fremme, frisk på nye udfordringer og måske endda allerede vandtilvænnet, kan det være en god idé at tænke lidt opad i fht. aldersrammen.
Holdene er små, så der er god mulighed for at tage individuelle hensyn undervejs.
BEMÆRK
Tilmeldingen gælder en voksen med et barn og det er kun den voksne, der skal tilmeldes.
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 983,00
Ledig-KBH
DKK 920,00
Ledig-FRB
DKK 929,00
Studerende-KBH
DKK 920,00
Studerende-FRB
DKK 929,00
Unge (18-25 år)-KBH
DKK 920,00
Info
Nummer
803352Første mødegang
onsdag 21.01.2026, kl. 10.30Adresse
DGI-byen, Tietgensgade 65, 1704 (Gryden)